در حال بارگذاری ...
  • دوازدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

     

    20 تا 26مهرماه 1382

    تعداد آثار شرکت‌کننده:44 نمایش (18 نمایش صحنه‌ای، 10 تعزیه، 6نمایش خارج از مسابقه ،3 نمایش بین‌الملل، 7 نمایش میدانی،نقالی حرفه‌ای (7 هنرمند)، 12 اثر تجربی، 12 نقل موسیقیایی

    مکان های اجرا: مجموعه تئاتر شهر (اصلی، چارسو، نو، کوچک، سایه، قشقایی، فضای باز)، سنگلج، خانه هنرمندان ایران

    انتشارات: دفتر تعزیه 6 (به کوشش محمدحسین رجایی‌زفره‌ای)، دفتر تعزیه 7 (به کوشش داوود فتحعلی‌بیگی)، دفتر تقلید 1 (به کوشش داوود فتحعلی‌بیگی)

    اختتامیه:26 مهر، سالن اصلی تئاتر شهر

    دبیر جشنواره: مجید شریف‌خدایی

    قائم‌ مقام اجرایی: محمدحسین ناصربخت

    هیأت انتخاب متون صحنه‌ای: حمید امجد، رضا کرم‌رضایی،هوشنگ جاوید

    هیأت انتخاب بخش صحنه‌ای: محمود استاد محمد،محمود عزیزی،حسن فتحی،محمدحسین ناصربخت، اردشیر صالح‌پور، مسعود عابدین‌نژاد

    هیأت انتخاب بخش تعزیه: محمدحسین ناصربخت، اردشیر صالح‌پور،داوود فتحعلی‌بیگی

    هیأت انتخاب نمایش‌های میدانی: حسین راضی،محمود فرهنگ، سیدعظیم موسوی

    هیأت داوران بخش مسابقه: محمود عزیزی،محمد رحمانیان،حسن فتحی

    هیأت داوران بخش تعزیه: داوود فتحعلی‌بیگی،لاله تقیان، علاء‌الدین رحیمی

    بزرگداشت: آق‌اویلی‌آقا (پقه)،حسن گنج‌علی،محمود یکتا

    یادمان: علی حاتمی،رضا ژیان، نعمت‌الله گرجی

    برنامه‌های جنبی و رویدادهای ویژه: برگزاری جشنواره به شکل بین‌المللی، همایش نقل موسیقایی

     

    نمایش‌های صحنه‌ای (مسابقه)

     

    بحر‌الغرایب

    (براساس نمایشنامة طوفان اثر ویلیام شکسپیر)

    نویسنده: محمد چرمشیر

    کارگردان: آتیلا پسیانی

    تهران

     

    تاج محل

    نویسنده و کارگردان: امیر دژاکام

    تهران

     

    جگر هندی

    نویسنده: رحمت امینی

    کارگردان: حسن  وارسته جفرودی

    تهران

     

    چهل‌گیس خاتون

    نویسنده: محمود طیاری

    کارگردان: زهرا بردبار

    تهران

     

    حسن کچل

    نویسنده و کارگردان: حسین سلیمی‌فر

    اهواز

     

    حکایت الکتریک عاشق

    نویسنده و کارگردان: روزبه حسینی

    تهران

     

    کوراوغلو

    (براساس افسانه‌های آذربایجانی و داستان‌های عاشقی)

    نویسنده و کارگردان: یعقوب صدیق‌جمالی

    تبریز

     

    دلاک‌باشی

    نویسنده: فرهاد نقدعلی

    کارگردان: سیدمحسن نقیبان

    تهران

     

    دو مرغ آخر عشق

    (براساس منطق‌الطیر و الهی‌نامه اثر عطار نیشابوری)

    نویسنده: چیستا یثربی

    کارگردان: مهدی شفیعی

    اندیمشک

     

    زائر

    نویسنده و کارگردان: حمید امجد

    تهران

     

    سیزده

    نویسنده و کارگردان: بنفشه توانایی

    تهران

     

    شبی با آغامحمدخان(آغا مبارک‌خان قاجار)

    نویسنده و کارگردان: داریوش رعیت

    تهران

     

    شش و بش

    نویسنده: محمد چرمشیر

    کارگردان: نادر شه‌سواری

    شیراز

     

    گرز گاورو

    (براساس تنگسیر اثر صادق چوبک و شاهنامة فردوسی)

    نویسنده و کارگردان: افشین چم‌کوری

    بوشهر

     

    مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو

    (براساس شازده کوچولو نوشتة آنتوان سنت‌اگزوپری)

    نویسندگان: محمد مطلق، علی‌اصغر دشتی

     کارگردان: علی‌اصغر دشتی

    تهران

     

    مضحکة قابلمه‌ای‌ها

    نویسنده و کارگردان: سیدوحید ترحمی‌مقدم

    تهران

     

    هتل ایران

    نویسنده و کارگردان: افشین هاشمی

    تهران

     

    هر چی دلت بخواد

    (بر اساس نمایشنامة شب دوازدهم اثر ویلیام شکسپیر)

    نویسنده: مجید حیدری

    کارگردان: حمید پورآذری

    تهران

     

    خارج از مسابقه

    خاک وطن

    (بر اساس داستان‌ها و قصه‌های کهن ترکمنی)

    نویسنده و کارگردان: موسی جرجانی

    بندر ترکمن

     

    دار و ندار

    نویسنده: پرویز زاهد

    کارگردان: داوود فتحعلی‌بیگی

    تهران

     

    سعدی هملت می‌شود

    نویسنده: حسن عظیمی

    کارگردان: محمود عزیزی

    تهران

     

    شب هزارو یکم

    نویسنده و کارگردان: بهرام بیضایی

    تهران

     

    فال‌گوش

    (بر اساس شعر بلند فال‌گوش نوشتة منوچهر یکتایی)

    نویسنده: محمد اسکندری

    کارگردان: منیژه محامدی

    تهران

     

    مریم و مردآویج

    نویسنده و کارگردان: بهزاد فراهانی

    تهران

     

    تعزیه(مسابقه)

     

    آتش نمرودی

    شبیه‌گردان: ابراهیم میرزاعلی

    تهران

     

    تعزیة امام حسن مجتبی(ع)

    شبیه‌گردان: محرم خان‌بابایی

    قزوین

     

    تعزیة روز قیامت

    شبیه‌گردان: محمدحسن مجللی

    اراک

     

    به چاه انداختن یوسف

    شبیه‌گردان: محمدرضا رجب‌زاده

    کاشمر

     

    مخلب و قنبر

    شبیه‌گردان: ابوالفضل میرزا‌احمدی

    تهران

     

    میثم تمار

    شبیه‌گردان: رجب‌علی معینیان

    گرمسار

     

    چوگان بازی با سر شهدا

    شبیه‌گردان: هاشم فیاض

    تهران

     

    مجلس شست‌بستن دیو

    شبیه‌گردان: علی‌رضا حیدرپور

    شیراز

     

    عبدالله عفیف

    شبیه‌گردان: احمد عزیزی

    تهران

     

    خسرو‌ جمشید

    شبیه‌گردان: رضا حیدری

    تفرش

     

    بین‌الملل

    مولیان مادرش را می‌رهاند

    نویسنده: لیویی‌کو

    کارگردان: تیانی‌وو

    چین

     

    کیوگن‌های ژاپنی

    کارگردان: نوبومو آندو

    ژاپن

     

    رقص شیر پوک چانگ

    نویسنده: کیونگ‌یوک‌چون

    کارگردان: سانگ‌سیک‌یانگ

    تبت

     

    نمایش‌های میدانی

     

    بارگاه سلیم‌خان

    (برگرفته از یک خیمة‌شب‌بازی قدیمی)

    نویسنده و کارگردان: شهرزاد مبرهن

    تهران

     

    تلین و جورین

    (برگرفته از یکی از آیین‌های ایل بختیاری)

    نویسنده و کارگردان: فرشید بزرگ‌نیا

    فارسان

     

    بیچاره پهلوان

    نویسنده و کارگردان: علی‌اصغر خطیب‌زاده

    دامغان

     

    داوت(عروسی)

    (براساس رقص‌ها و مراسم آیینی کردهای شمال خراسان)

    نویسنده و کارگردان: جواد رادمرد

    قوچان

     

    مبارک و ویروس 10000

    نویسنده: ساغر مختاری

    نویسنده و کارگردان: سیدبهرام سروری‌نژاد

    تهران

     

    پهلوان و دیب

    نویسنده و کارگردان: رجب‌علی فلاح

    قائم شهر

     

    یکه‌چوبه

    نویسنده و کارگردان: فاروق کیانی

    تربت جام

     

    نقل موسیقیایی

     

    قصة شهر عجایب

    راوی: نورمحمد درپور

    روستای یادگار،تربت جام

     

    اصلی و کرم

    راوی: یوسف اوهانس

    ارومیه

     

    هوژبر سلطون،عباس مسکین

    راوی: محمدرضا اسحاقی

    گرجی محله به‌شهر

     

    عباس گالش

    راوی: عیسی فیوج

    علی آباد،گرگان

     

    دستون محمود به ولد به

    راوی: قسمت‌ خانی

    روستای سکام خوشابر، تالش

     

    کوراوغلی

    راوی: حسن اسکندری

    تبریز

     

    میدان رفتن حضرت عباس

    راوی: علی غلام‌رضایی آلماجوقی

    روستای آلماجوق،چناران

     

    سردار عوض،زلیخا

    راوی: سهراب محمدی

    آشخانه،‌ بجنورد

     

    بیت حتم و بیت شم و شم زین

    راوی: قاله غریب

    روستای بوگه بسی،بوکان

     

    خسرو وشیرین

    راوی: سبزعلی درویشیان 

    لرستان،خرم آباد

     

    شاهنامه‌خوانی

    راوی: شوق‌علی عارف

    دژکرد،قشقایی، فارس

     

    زندگانی امام حسین(ع)

    راوی: حسین خیوه‌چی، آق‌اویلی‌آقا

    گنبد کاووس،ترکمن

     

    نمایش‌های تجربی

     

    نقل سهراب

    کارگردان: امیر عطرچی

    نقال: علی خویینی‌ها

    تهران

     

    طومارخوانی خسرو و شیرین

    نویسنده و کارگردان: پریسا علمداری

    بروجرد

     

    مبارک به خواستگاری می‌رود(خیمه‌شب‌بازی)

    کارگردان: بهناز مهدی‌خواه

    تهران

     

    سیاه(نمایش بی‌کلام)

    کارگردان: هومن شباهنگ

    تهران

     

    نبرد سهراب و گردآفرید

    کارگردان: الهه مونسی

    نقال: مه‌لقا باقری

    تهران

     

    خوان ششم از هفت‌خوان رستم

    نقال: سمیه برجی

    تهران

     

    جی‌جی‌بی‌جی(نمایش عروسکی)

    کارگردان: رضا میرزایی

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی

    کارگردان: حسین ربیعی

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی مبارک دکتر می‌شود

    کارگردان: اسداله زارعی

    تهران

     

    بیژن و منیژه

    کارگردان:ساسان مهرپویان

    نقالان: رضا پاپی،ساقی عقیلی،فاطمه حبیبی‌زاد

    تهران

     

    نقالی زال و رودابه

    نقال: فاطمه حبیبی‌زاد

    تهران

     

    نقالی بر نمایش پرده‌خانه اثر بهرام بیضایی

    کارگردان: مهدی رجبی

    تهران

     

    نقالی حرفه‌ای

    سردم‌خوانی(مرشد ولی‌الله ترابی)

    پرده‌خوانی(کل‌یوسف بهاری)

    حماسه‌خوانی(مرشد فرامرز نجفی تهرانی)

    شاهنامه‌خوانی(داوود جعفرپور)

    نقالی(مرشد آسیدمصطفی سعیدی)

    پرده‌خوانی و سردم‌خوانی(ابوالحسن میرزاعلی)

    شاهنامه‌خوانی(جواد خسروی‌نیا)

    پرده‌خوانی(مرشد ولی‌لله ترابی)

     

    برگزیدگان تعزیه

    گروه برتر:گروه شهید فلاحی به معین‌البکایی رجب‌علی معینیان(تعزیة میثم تمار)

    بهترین شبیه‌گردان: هاشم فیاض(چوگان‌بازی با سر شهدا)

     

    برگزیدگان میدانی

    فرشید بزرگ‌نیا(تلین و جورین)

     

    برگزیدگان مسابقه نمایش‌های آیینی سنتی

    نمایشنامه‌نویسی:

    تقدیر: یعقوب صدیق‌جمالی(حماسة کوراوغلو)، افشین چم‌کوری(گرز گاورو)، رحمت امینی(جگر هندی)

    رتبة سوم: محمد مطلق(مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو)

    رتبة دوم: مجید حیدری(هرچی دلت بخاد)

    رتبة اول: افشین هاشمی(هتل ایران)

    رتبة برگزیده: محمد چرمشیر(بحرالغرایب)، حمید امجد(زائر)

     

    طراحی صحنه

    تقدیر: حسن وارسته(جگر هندی)

    رتبة برگزیده: علیرضا بیرقی و علی‌اصغر دشتی(مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو)

     

    موسیقی

    تقدیر: غلامرضا میرزازاده(حماسة کوراوغلی)

    رتبة اول: سعید ذهنی (تاج‌محل)

    رتبة برگزیده: گروه موسیقی تئاتر بازی(بحرالغرایب)

     

    طراحی حرکات موزون

    تقدیر:مجید میرزایی(گرز گاورو)

    رتبة اول: محمدتقی اسپوتین،سعیده حامد(کوراوغلی)

    رتبة برگزیده: بهزاد جاودان‌فر(تاج‌محل)

     

    طراحی لباس

    تقدیر: احمد مظفری(گرز گاورو)

    رتبة برگزیده: امیر اثباتی(زائر)

     

    بازیگری زن

    تقدیر: مرضیه بردبار(چهل‌گیس)

    رتبة سوم: مهشاد مخبری(سیزده)، شبنم مقدمی(سیزده)

    رتبه دوم: مریم ذحن(دو مرغ آخر عشق)

    رتبه اول:  سارا پورصبری(هرچی دلت بخاد)

     

    بازیگری مرد

    تقدیر:محمدمحمود میرسلطانی(شبی با آقامحمدخان قاجار)، مرتضی آقا‌حسینی(شبی با آقامحمدخان قاجار)، محمد ملکی(حماسة کوراوغلی)، حسن عقیقی(مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو)

    رتبة سوم: علی عقیقی(مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو)، علیرضا محمدی(سیزده)

    رتبة دوم:افشین هاشمی(هتل ایران و زائر)، سینا رازانی(هرچی دلت بخاد)

    رتبة اول: مسعود حجازی‌مهر(مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو)، علی سرابی(هر چی دلت بخاد)

    رتبة برگزیده: مهرداد ضیایی(زائر)

     

    کارگردانی

    تقدیر: مهدی شفیعی(دو مرغ آخر عشق)، زهرا بردبار(چهل‌گیس)، افشین چم‌کوری(گرز گاورو)

    رتبة سوم: حمید پورآذری(هرچی دلت بخواد)،بنفشه توانایی(سیزده)

    رتبة دوم: علی‌اصغر دشتی(مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو)

    رتبة اول: آتیلا پسیانی(بحرالغرایب)

     

    جایزه ویژه هیأت داوران:

    امیر دژاکام (تاج محل)، گروه هنرمندان مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو

  • دوازدهمین جشنوارة نمایش‌های آیینی و سنتی 2
  • جدول اجراهای صحنه ای دوره دوازدهم سال 1382 - انگلیسی
    جدول اجراهای صحنه ای دوره دوازدهم سال 1382
    جدول نمایش های میدانی- دوره دوازدهم سال 1382