در حال بارگذاری ...
  • یازدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

    9 تا  15 تیرماه 1380

    تعداد آثار شرکت‌کننده:35 نمایش(14مسابقه،7 شبیه خوانی،6 میدانی، 4 نمایش ویژه)،6 آیین‌ نمایشی،تماشاخانه سنتی(20 برنامه)

    مکان‌های اجرا: مجموعة تئاتر شهر(چارسو، قشقایی،سایه)، مولوی(اصلی،کوچک)، فضای باز تئاتر شهر

    انتشارات: دفتر تعزیه 4(به کوشش داوود فتحعلی‌بیگی و محمدحسن رجائی‌زفره‌ای)، دفتر تعزیه 5(به کوشش هاشم فیاض)

    اختتامیه:15 تیر،سالن اصلی تئاتر شهر

    دبیر جشنواره: مجید شریف‌خدایی

    قائم‌ مقام دبیر جشنواره: داوود فتحعلی‌بیگی

    هیأت انتخاب نمایش‌ها: احمد علامه‌دهر، محمدحسین ناصربخت،سیدوحید ترحمی‌مقدم 

    هیأت داوران: علی نصیریان، محمود استادمحمد،فرهاد مهندس‌پور،محمد رحمانیان، محمدرضا خاکی

    بزرگداشت: سعدی افشار

    پاسداشت: محسن قبادی

    برنامه‌های جنبی و رویدادهای ویژه: برگزاری همایش پیش‌پرده‌خوانی، مرور آثار سعدی‌افشار با عنوان بخش ویژه

     

    مسابقه (نمایش‌های شادی‌‌آور و نمایش‌های آیینی و سنتی)

    یک نوکر و دو ارباب

    (براساس یک نوکر و دو ارباب نوشتهکارلو گولدونی)

    نویسنده: آتیلا پسیانی

    کارگردان: حمید پورآذری

    تهران

     

    دختر چوپان

    نویسنده: سوسن رحیمی

    کارگردان: علی یدالهی

    تهران

     

    افاده‌ها طبق‌طبق

    نویسنده و کارگردان: لقمان نظیری

    تهران

     

    زن پارسا (شبیه‌خوانی پارسای پیروز)

    نویسنده و کارگردان: علی‌اصغر دشتی

    تهران

     

    خین دارون

    نویسنده و کارگردان: حمیدرضا شهری

    برازجان

     

    حسن سنتوری

    نویسنده: علی‌اصغر صفوی(صفی)

    کارگردان: معصومه تقی‌پور

    تهران

     

    کارستون

    نویسنده و کارگردان: محمد نورورزی‌بابادی

     رامهرمز

     

    سلطان بی‌حرمسرا، سلطان باحرمسرا

    نویسنده و کارگردان: سیدجلال‌الدین دری

    تهران

     

    میرزا می‌خواد زن بگیره

    نویسنده و کارگردان: پرویز سنگ‌سهیل

    تهران

     

    طلسم گمشده

    نویسنده و کارگردان: مجید افشار

    تهران

     

    پرنیان هفت رنگ(خیمه‌شب‌بازی)

    نویسنده و کارگردان: فریبا رئیسی

    تهران

     

    حسین کرد‌شبستری

    نویسنده و کارگردان: نادر شهسواری

    شیراز

     

    تک‌تک تی‌یل(میدانی)

    نویسنده: مهدی جعفری

    کارگردان: فرشید بزرگ‌نیا

    فارسان،شهرکرد

     

    عاشق‌کشون

    نویسنده: عزت‌اله مهرآوران

    کارگردان: ساسان مهرپویان

    تهران

     

    آیین‌های نمایشی

    رقص‌ آیینی(تربت‌جام)

    رقص آیینی(مریوان)

    تورغه(خراسان)

    مال‌کنون(چهارمحال و بختیاری)

    چهل سرو(خرم آباد)

    رقص شمشیر(زابل)

     

    نمایش های میدانی

    دیو کجاست

    نویسنده و کارگردان: سیامک کاشف‌آذر

    تهران

     

    فراری

    نویسنده و کارگردان: حامد حسین‌زادگان

    تهران

     

    بقال‌بازی

    نویسنده و کارگردان:حسن وارسته

    تهران

     

    میرزا و طلب‌کار

    نویسنده: مجید افشار

    کارگردان: سیامک بانیانی

    تهران

     

    ناقالدی

    نویسنده و کارگردان: خداداد خدام

    اراک

     

    بی‌بی‌جان

    نویسنده و کارگردان: علیرضا همتیان

    بیجار

     

    شبیه خوانی (مجالس غریب)

    مجلس بی‌بی علویه

    شبیه‌گردان: هاشم فیاض

    تهران

     

    مجلس امام حسن مجتبی(ع)

    شبیه‌گردان: محرم خان‌بابائی

    قزوین

     

    مجلس ارینب

    شبیه‌گردان: رضا حیدری

    تفرش

     

    مجلس هشام بن علقمه

    شبیه‌گردان: علا‌‌الدین قاسمی

    تهران

     

    مجلس مرحب

    شبیه‌گردان: قدرت‌اله فتحی

    اراک

     

    مجلس عروسی سلیمان

    شبیه‌گردان: علی‌رضا حیدرپور

    شیراز

     

    مجلس یوسف و زلیخا

    شبیه‌گردان: احمد عزیزی

    تهران

     

    خیمه شب بازی

    خیمه‌شب‌بازی عاشق شدن فایده نداره

    کارگردان: زهرا صبری

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی مبارک دکتر می‌‌شود

    کارگردان: اسداله زارعی

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی جی‌جی‌بی‌جی

    کارگردان: ساسان مهرپویان

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی

    کارگردان: رضا خمسه‌ای

    تهران

     

    ویژه (مروری بر آثار سعدی افشار)

    الماس و ارباب

    ماهی سیاه سحرآمیز

    خلیفه صیاد

    مبارک در ژاپن

     

    تماشاخانه سنتی (20 برنامه)

    سردم‌خوانی: مرشد فرامرز نجفی‌تهرانی، مرشد ولی‌اله ترابی، مرشدسیدمصطفی سعیدی(بروجرد)

    پرده‌خوانی: مرشد جوانبخت(اراک)،درویش قنبر(خمین)،کل یوسف(تهران)، مرشد ولی‌اله ترابی(تهران)

    نقالی موسیقیایی:عاشیق ابرام(لیلی و مجنون)، عاشیق رسول قربانی(اصلی و کرم، کوراوغلو)

    مولودی‌خوانی:درویش‌قادر کهریزه(محمدرسول‌الله به زبان فارسی و کردی)

    حماسه‌خوانی: خالو سوره(کردستان)

    بیت‌خوانی: صلاح‌الدین خسروی(مهاباد)

    نظیرخوانی: عزت‌اله مهرآوران(تهران)

     

    برگزیدگان

    کارگردانی

    کارگردانی نمایش‌های شادی‌آور: حمید پورآذری(یک نوکر و دو ارباب)، علی یدالهی(دختر چوپان)، لقمان نظیری( افاده‌ها طبق‌طبق)

    کارگردانی نمایش‌های آیینی و سنتی: حمیدرضا شهری(خین دارون)، علی‌اصغر دشتی(زن پارسا)

    بازیگری نقش سیاه

    تقدیر: نادر شهسواری(حسین کردشبستری)، اردشیر سهرابی(حسن سنتوری)

    رتبة برگزیده: مجید افشار(طلسم گمشده)، داوود داداشی(افاده‌ها طبق‌طبق،دختر چوپان)، هدایت هاشمی(یک نوکر و دو ارباب)

     

    بازیگری زن

    شقایق رهبری(افاده‌ها طبق‌طبق)، منیژه شهاب‌زاده(خین دارون)

     

    بازیگری مرد

    تقدیر: رضا علوی(طلسم گمشده)، مهدی سجادی‌فر، مجید علم‌بیگی(سلطان بی‌حرمسرا، سلطان باحرمسرا)

    رتبة برگزیده: علی خازنی(دختر چوپان)، نصرت میرعظیمی(حسن سنتوری)، سعید درویش‌زاده(افاده‌ها طبق‌طبق) 

    طراحی صحنه:علی یدالهی(دختر چوپان)

    طراحی لباس:سوسن نوروزی(یک نوکر و دو ارباب)

     

    موسیقی

    تقدیر: عیسی رزمجو، حسین مرزی(طلسم گمشده، افاده‌ها طبق‌طبق، دختر چوپان)

    رتبة برگزیده: هادی عامل، نیما شکوهی،امیررضا شفیعی(یک نوکر و دو ارباب)

     

    جایزه ویژه هیأت داوران

    تقدیر: گروه نمایش تک‌تک تی‌یل، گروه نمایش کارستون، گروه نمایش یک نوکر و دو ارباب، گروه نمایش زن پارسا

    تقدیر: حسین عقیقی (جوان‌ترین شبیه‌خوان)

  • یازدهمین جشنوارة نمایش‌های آیینی و سنتی 2