در حال بارگذاری ...
  • دهمین جشنواره نمایش‌های آیینی وسنتی

     

    10 تا 16تیرماه 1378

    تعداد آثار شرکت‌کننده :31 نمایش(12 صحنه‌ای، 10 میدانی، 3 نمونه‌سازی)، 5 خیمه‌شب‌بازی، 59 مجلس نقل

    مکان‌های اجرا: مجموعه تئاتر شهر(اصلی،چارسو، سایه) و فضای باز تئاتر شهر

    انتشارات: دفتر تعزیه 3(به کوشش داوود فتحعلی‌بیگی و محمدحسین ناصربخت)

    اختتامیه: 16 تیر، سالن اصلی تئاتر شهر

    دبیر جشنواره: حسین سلیمی

    دبیر اجرایی جشنواره: داوود فتحعلی‌بیگی

    هیأت انتخاب نمایشها: مجید شریف‌خدایی، محمود استادمحمد،هادی مرزبان، جمشید اسماعیل‌خانی،وحید ترحمی مقدم، محمدرضا خزایی، احمد علامه‌دهر، محمدحسین ناصربخت

    هیأت داوران: محمود عزیزی،اسماعیل خلج،داوود میرباقری،حسن فتحی،مجید جعفری

    برنامه‌های جنبی و رویدادهای ویژه: نخستین مجمع بزرگ نقالان و شاهنامه‌خوانان با اجرای 59 برنامه توسط 35 نقال، جلسات سخنرانی پیرامون نمایش ایرانی

     

     

    نمونه‌سازی

     

    بازی سلطان و سیاه(نمایشی به شیوة نمایش‌های تخت‌حوضی)

    نویسنده و کارگردان: علی نصیریان

    تهران

     

    مجلس سیاوش‌خوانی

    نویسنده و کارگردان: امیر دژاکام

    تهران

     

    مجلس شبیه ماهان

     (بر اساس منظومة هفت‌پیکر حکیم نظامی)

    نویسنده وکارگردان: منوچهر یاری

    تهران

     

    مسابقه تخت‌حوضی و مسابقة آیینی ـ تجربی

     

    زنجیر عدالت

    نویسنده و کارگردان: عباداله کریمی

    تهران

     

    شبی از شب‌های هزار و یکشب

    نویسنده: غلام‌رضا خلعتبری

    کارگردان: محمدباقر قنبری

    تنکابن

     

    آبی که مار می‌خورد،زهر می‌شود

    نویسنده: آتیلا پسیانی

    کارگردان: وحید عوض‌زاده

    تهران

     

    تایتانیک

    نویسندگان: حسین کربلایی‌طاهر،فرهاد نقدی

    کارگردان: حسین کربلایی‌طاهر

    تهران

     

    مهرة مار

    نویسنده و کارگردان: سیدیونس آبسالان

    یاسوج

     

    سیاه‌بازی پستونامه

    نویسنده و کارگردان: حمید امجد

    تهران

     

    غروب در دیاری غریب

    نویسنده: بهرام بیضایی

    نویسنده و کارگردان: نادر شهسواری

    شیراز

     

    مخمصه پهلوان

    نویسنده و کارگردان: امیر آتشانی

    تهران

     

    گیر و دار پهلوان

    نویسنده: حسن باستانی

    کارگردان: قاسم امین‌بی‌طرف

    شیراز

     

    واراس

    نویسنده و کارگردان: محمد نوروزی‌بابادی

    رامهرمز

     

    ماه‌گرفته

    (برداشتی آزاد از نمایش ماه‌گرفته نوشته م.ف.فرزانه)

    کارگردان: وحید لک

    تهران

     

    سیاوش گل‌بدن

    نویسنده و کارگردان: حسن سرچاهی

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی

    دیگه عاشق شدن فایده نداره

    کارگردان: زهرا صبری

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی بارگاه سلیم‌خان

    کارگردان: شهرزاد مبرهن

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی بارگاه سلیم‌خان

    کارگردان: اصغر احمدی

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی عروسی فرخ‌خان

    کارگردان: رضا خمسه‌ای

    تهران

     

    خیمه‌شب‌بازی

    کارگردان: حسین ربیعی

    تهران

     

     

    نمایش‌های میدانی

     

    تجربه‌ای بر مجلس علی‌اکبر(ع)

    نویسنده: امیر آتشانی

     کارگردان: عباس عبدی

    شهرری

     

    رسن‌بازی

    بازیگران:قربان صادقی،ابوذر صادقی، محمدعلی فلاح

    مازندران

     

    گوساگلین

    کارگردان: حسین عباسی

    زنجان

     

    آئینه‌بین

    نویسنده و کارگردان: پرویز رضایی

    تهران

     

    نفقا

    نویسنده و کارگردان: سیدیونس آبسالان

    یاسوج

     

    سحر مار افسای

    نویسنده و کارگردان: علی‌اصغر خطیب‌زاده

    دامغان

     

    کل‌علی کوسه

    نویسنده و کارگردان: فرشید بزرگ‌نیا

    شهرکرد،فارسان

     

    گمشدة آبی

    نویسنده و کارگردان: احمدرضا رافعی

    بروجن

     

    ناوک

    نویسنده و کارگردان: حسین سرچاهی

    تهران

     

    تعزیة سوغاتی آوردن شمر  

    نویسنده و کارگردان: افشین سخایی‌فرد

    کرج

     

    تعزیه

     

    تعزیه جنگ خندق (نبرد حضرت امیر با عمر بن عبدود)

    شبیه‌گردان: هاشم فیاض

    تهران

     

    تعزیة وفات سلمان

    شبیه‌گردان: رضا حیدری

    تفرش

     

    تعزیة رزم تبوک

    شبیه‌گردان: علاالدین قاسمی

    تهران

     

    تعزیة به چاه انداختن حضرت یوسف

    شبیه‌گردان: احمد عزیزی

    تهران

     

    تعزیة حضرت ابوالفضل

    شبیه‌گردان: قدرت‌اله فتحی

    اراک    

     

    تعزیة جنگ صفین

    شبیه‌گردان: حسین قره‌گوزلو

    تهران

     

    نقالی، شاهنامه‌خوانی، پرده‌خوانی، ادهم‌خوانی

    علی‌اکبر اسدی(بسطام)، سیداحمد حسینی(علی‌آبادکتول)، قلیچ انوری(گنبد)، (کوراوغلی)، (گوگ‌تبه)، علی‌اکبر مرادی(کرمانشاه)، شیرعلی قاسمی(خرقان)، عاشیق‌قدرت میرزاپور(ارسباران)، حسین طیبی(ساری)، محمدرضا اسحاقی(بهشهر)، عیسی فیوج(علی‌آبادکتول)، قادرغریب خسروی(کردستان)، سیدیحیی محبت(فارسان)، مرشد تقی سمیعی(الیگودرز)، عسگر آقاجانیان‌میری(بابلسر)، جهانگیر نصیری‌اشرفی(ساری)، ابوالقاسم دهقانی(الیگودرز)، حسین سلاحی(الیگودرز)، مرشد ولی‌اله ترابی(تهران)، غلام برزین‌حمل‌آبادی(اردبیل)، محمود قربان‌زاده(اهر)، احمد عطایی‌گرجان(اردبیل)

     

    سخنرانی‌ها

    بررسی تطبیقی توراندخت پوچینی و نقالی ایران

    سخنران: پروفسور چلکوفسکی

    تحقیق مربوط به نقل فاطمه و مسکین از ساری

    سخنران: عسکری‌آقاجانیان

    نقل و نقالی در ایران و علت تفاوت نقل‌ها با داستان‌های واحد در مناطق مختلف کشور

    سخنران: محمدرضا درویشی‌پور

     

    برگزیدگان تعزیه

    موافق‌خوان‌ها

    رتبة سوم: سیدحسن گل‌ختمی(تعزیة رزم تبوک)،داوود کاظمیان(تعزیة جنگ صفین)، قوام‌الدین(جمال) قاسمی(تعزیة جنگ خندق)

    رتبة دوم: مهدی قاسمی(تعزیة رزم تبوک)،امیر صفری(تعزیة رزم تبوک)

    رتبة اول:احمد عزیزی(تعزیة به چاه انداختن حضرت یوسف)رضا حیدری(تعزیة سلمان فارسی)،علاالدین قاسمی(تعزیة رزم تبوک)

     

    مخالف‌خوان‌ها

    تقدیر: قدرت‌اله فتحی(تعزیة حضرت ابوالفضل)

    رتبة سوم: مهدی آقایی(تعزیة جنگ صفین)،محمدرضا امینی(تعزیة سلمان فارسی)،داوود آبایی(تعزیة سلمان فارسی)

    رتبة دوم: اسداله بدیعی(تعزیة جنگ صفین)،رضا امینی(تعزیة به چاه انداختن حضرت یوسف)

    رتبة اول: رضا لنکرانی(تعزیة به چاه انداختن حضرت یوسف)،حسن برکتی(تعزیة رزم تبوک)

     

    برگزیدگان مسابقه تخت‌حوضی

    متن

    رتبة دوم:عباداله کریمی(زنجیر عدالت)

    رتبة اول: غلامرضا خلعتبری(شبی از شب‌های هزار و یکشب)

     

    کارگردانی

    رتبة دوم: عباداله کریمی(زنجیر عدالت)

    رتبة اول:محمدباقر عبیری(شبی از شب‌های هزار و یکشب)

     

    بازیگری

    رتبة سوم: ریحانه راد(شبی از شب‌های هزار و یکشب)

    رتبة دوم: حسن رکنی(شبی از شب‌های هزار و یکشب)،داریوش هاشمی(زنجیر عدالت)

    رتبةاول: حسین جمارانی(شبی از شب‌های هزار و یکشب)،اردشیر سهرابی(زنجیر عدالت)

    رتبةبرگزیده: علی رضایی(شبی از شب‌های هزار و یکشب)

     

    برگزیدگان مسابقة تجربی،آیینی

    بازیگری زن

    تقدیر: فرشته امیری‌پور،فرشته اصلانی(واراس)

    رتبة سوم: فاطمه دسترنج(غروب در دیاری غریب)

    رتبة دوم: شیوا معبود(آبی که مار می‌خورد زهر می‌شود)

    رتبة اول: زهره عباس‌زاده(واراس)

     

    بازیگری مرد

    تقدیر: افشین شهسواری(غروب در دیاری غریب)،علی آتشانی(مخمصة پهلوان)

    رتبة سوم: امیر آتشانی(مخمصه پهلوان) ،رضا امامی(آبی که مار می‌خورد زهر می‌شود)

    رتبة دوم: حسن سرچاهی(سیاوش گل‌بدن)

    رتبة اول: بهنام مژده(غروب در دیاری غریب)

     

    متن

    تقدیر: بهرام بیضایی(غروب در دیاری غریب)

    رتبة سوم: علی دوگوهرانی(سیاوش گل‌بدن)

    رتبة دوم: آتیلا پسیانی(آبی که مار می‌خورد زهر می‌شود)، سیدیونس آبسالان(مهرة مار)

    رتبة اول: محمد نوروزی‌بابادی(واراس)

     

    کارگردانی

    تقدیر: افشین شهسواری(غروب در دیاری غریب)،علی آتشانی(مخمصة پهلوان)

    رتبة سوم: محمد نوروزی‌بابادی(واراس)، وحید عوض‌زاده(آبی که مار می‌خورد زهر می‌شود)

    رتبة دوم: حسن سرچاهی(سیاوش گل‌بدن)

    رتبة اول: نادر شهسواری(غروب در دیاری غریب)

     

    موسیقی: گروه موسیقی (غروب در دیاری غریب)، احسان تاریخی(نوازندة دف نمایش غروب در دیاری غریب)،محمد رسولی(نوازندة دهل نمایش واراس)، سیف‌اله موجودی(خوانندة محلی واراس)

  • دهمین جشنوارة نمایش‌های آیینی وسنتی 2